Vikings launch into spring with track and field

By Victoria Dahlin

Seth Eastwood won in both the shot put and discus throw in the Vikings' first track meet of 2012. Photos by Victoria Dahlin

It was a beautiful day for a track and field meet on Tuesday, April 3 when the North Branch boys and girls track teams both placed second in a triangular at Chisago Lakes Area High School.

The boys accumulated 68 team points to place ahead of Fridley with 45 points, and behind Chisago Lakes Area with 72 total team points. Taking first were Austen Welk (110m hurdles, 300m hurdles), Tyler Knobbe (400m, long jump), Ean Charpentier (3200m) and Seth Eastwood (discus throw, shot put).

The girls team racked up 78 points to place ahead of Fridley with 22 points and behind Chisago Lakes Area with 80 total team points. Winning their events were Sherahlynn Linkert (110m hurdles, 300m hurdles), Madison Kunshier (400m), Megan Zimmerman (3200m), Kassie Salo (pole vault), Crystal Emery-Snaza (discus throw) and Jessica Clover (shot put).

Kassie Salo took first place in the pole vault in the Chisago Lakes Area Triangular.

The North Branch boys and girls track teams will compete in a triangular meet (St. Francis, Benilde-St. Margaret’s) at 4 p.m. Thursday, April 12 in St. Francis. Their next meet versus the Robbinsdale Cooper Hawks starts at 4 p.m. Tuesday, April 17 in North Branch.

 

 

NB athletes earning points @ 

Chisago Lakes Triangular

First Place

400m dash: Tyler Knobbe (55.47)

3200m run: Ean Charpentier (11:59.03)

110m hurdles: Austen Wek (17.76)

300m hurdles: Austen Wek (44.51)

Long jump: Tyler Knobbe (18’7”)

Discus throw: Seth Eastwood (130’)

Shot put: Seth Eastwood (43’4½”)

Girls 4x200m relay: Madison Kunshier, Rebecca Ramberg, Sherahlynn Linkert, Cassidae Kunshier (1:51.42)

400m dash: Madison Kunshier (1:02.04)

3200m run: Megan Zimmerman (12:57.38)

100m hurdles: Sherahlynn Linkert (17.0)

300m hurdles: Sherahlynn Linkert (49.31)

Discus throw: Crystal Emery-Snaza (95’9”)

Shot put: Jessica Clover (29’2½”)

Pole vault: Kassie Salo (9’)

High jump (tie): Gina Amundson (4’8”)

Second Place

Boys 4x400m relay: Jon Amundson, Sam Peltier,

Mathew Marrin, Seth Eastwood (3:57.86)

3200m run: Noah Hubbard (12:36.02)

High jump: Rance Ashley (5’6”)

Pole vault: Carl Neumann (13’)

Shot put: Brandon Heidelberger (41’3½”)

Girls 4x800m relay: Haley Huset, Rhianna Rinke,

Courtney White, Megan Piotrowski (11:30.4)

Girls 4x400m relay: Gina Amundson, Mikalya Hensch, Madison Kunshier, Kadie Mattson (4:42.08)

Girls 4x100m relay: Rebecca Ramberg, Mikayla Hensch, Kadie Mattson, Cassidae Kunshier (54.60)

200m dash: Cassidae Kunshier (28.9)

Pole vault: Mikayla Johnson (8’6”)

Third Place

3200m run: Joshua Frich (13:29.58)

110m hurdles: Riley Jacobson (18.37)

300m hurdles: Riley Jacobson (46.99)

High jump: Brandon Thauwald (5’6”)

Discus throw: Eric Weisinger (101’8”)

800m run: Rhianna Rinke (2:45.83)

1600m run: Claire Schraufnagel (6:22.45)

100m hurdles: Kylie Gatzke (18.66)

300m hurdles: Kylie Gatzke (54.14)

High jump: Kadie Mattson (4’6”)

Long jump: Mikayla Hensch (13’10½”)

Triple jump: Rebecca Ramberg (32’7”)

Discus throw: Catherine Larson (79’10½”)


up arrow