Box scores

RUSH CITY Boys Basketball

Friday, Jan. 3

Aitkin 35 36 – 71

Rush City 23 38  – 61

Tigers: Fessenden-20, Koehnle-16, Melin-10, Lind-9, Nelson-2, Thompson2, Oscarson-2.

Gobblers: Ehnstrom-26, Davies-16, Lynn-9, Hanson-6, Bender-5, Anderson-5, Thompson-2, Quade-2.

RUSH CITY GIRLS BASKETBALL

Friday, Jan. 3

Aitkin 22 26 – 48

Rush City 20 26 – 46

Tigers: Ramberg-17, Oscarson-8, Williams-6, Sybrant-5, Nelson-4, Anderson-2, Gilvert-2.

Gobblers: Jensen-16, Anderson-9, Sandberg-7, Newton-7, Nordean-7, Miller-2.

NORTH BRANCH Girls Basketball

Friday, Jan. 3

Grand Rapids 24 36 -60

North Branch 33 16 -49

Vikings: Huset-14, Selbitschka-11, Coleman-6, Davis-6, Hartmann-4, Gazda-4, Mattson-2, Carlson-2.

Saturday, Jan. 4

North Branch 24 33 -57

Blake 20 21 -41

Vikings: Huset-23, Coleman-9, Carlson-8, Selbitschka-6, Hartmann-5, Davis-4, Amunrud-2.

Blake: Waldfogel-19, Ahmed-8, Harris-6, Uphus-3, Adamson-3, del Castillo-2.

NORTH BRANCH Boys Hockey

Friday, Jan. 3

Legacy Christian 3 3 2 – 8

North Branch 1 2 0 – 3

First: LC-Arenz (Cole), 4:41, NB-Kozar (Byrkit), 9:11, LC-Morse (Stauffeneker), 11:24, LC-Arenz (Cole, 14:30). Second: LC-Holleran (Arenz), 4:47, LC-Vitek, 6:32, NB-Waldo, 6:59, LC-Cole (Arenz), 8:50, NB-Waldo (Runberg), 11:25. Third: LC-Johnson (Holleran), 11:14, LC-Cole, 12:29.

Saves: LC-Balk 13; NB-Byrkit 55.

RUSH CITY/BRAHAM WRESTLING

Saturday, Jan. 4

Mora Invite

1). Waconia-199.5 points, 2). Annandale/Maple Lake-169, 3). Aitkin-134.5, 4). Mora-119, 5). Spectrum-112.5, 6). St. Cloud Tech-110.5, 7). Zimmerman-103, 8). Albany-91, 9). Rush City/Braham-61.5.

106: Jacob Johnson, 0-2. 113: Dylan Martin, 0-2. 126: Tyler Sitz, 2-2, fifth place. 132: Dylan Mielke, 0-2. 138: Francis Loerzel, 0-3, sixth place. 145: Brian Nelson, 0-2. 160: Dominic Montgomery, 2-2, fifth place. 170: Blaine Blazek, 2-2, fifth place. 182: Chase Grant, 0-2. 195: Collin Yartiz, 0-3, sixth place. 220: Jake Lynch, 1-1, second place.

 

 

NORTH BRANCH Wrestling

Saturday, Jan. 4

Cambridge-Isanti Invite

1). Cambridge-Isanti-241.5 points, 2). Little Falls-188.5, 3). Elk River-148, 4). Grand Rapids-116.5, 5). Henry Sibley-108.5, 6). Blaine-107, 7). Brainerd-106, 8). North Branch-94.

106: Ryan Senne, 1-3, sixth place. 113: Jacob Bear, 0-3, sixth place. 120: Kody Strohmayer, 0-2. 126: Thomas Steele, 0-2. 132: Alex Fitchka, 3-1, third place. 138: Andrew Peterson, 1-2, fifth place. 145: Aaron Senne, 3-1, third place. 152: Arik Steele, 2-2, fifth place. 160: Cameron Sampson, 2-2, fifth place. 170: Austin MacDonald, 0-2. 195: Mitch Anderson, 2-2, fifth place. 220: Bailey Adams, 0-2. 285: Seamus Hunter, 2-0, first place.

up arrow